Как да научим децата на ред и дисциплина
Да се научи детето на ред не е никак просто, освен това изисква много време. Родителите ще трябва да имат огромни дози търпение, тъй като ще има и победи, и поражения, стремително движение напред и рязко дърпане назад.
На първо място е личният пример. Затова ако събутите чорапи на татко са на куп под леглото, дрехите на мама се показват от шкафа, ще е странно да очаквате от детето да е подредено.
Приучаването към ред трябва да започне от най-ранна възраст. Някъде около 2-3 годинки хлапетата активно искат да чистят и помагат в подреждането и това е най-подходящото време да се включи редът в дневния им режим, като се направи неотменна част, цъщо като следобедната закуска или четенето на книжка преди сън. Разбира се, детето няма да се справи само. Освен това големите „разрушения“ ще го изплашат. Затова ще е необходима помощта ви. Но не забравяйте да подчертаете, че е именно помощ, основната „работа“ я върши то.
Когато станат на 5-6 години, децата сами могат да подреждат, след като са играли. Но нека да е ясно за колко време трябва да се приберат играчките.
Редът при дрехите също не се появява от само себе си. Често вкъщи обличаме децата с по-стари дрехи, за да не ни е жал, че нещо се е изцапало или скъсало. Само че детето трудно може да разбере защо вкъщи може да ходи с панталонче, на което има дупка, а в детската градина – не. Затова е добре още от ранно детство да се обръща внимание на външния вид, да го хвалите, че обуло правилно чорапките си, сменило е изцапаната тениска с чиста.
Колкото по-голямо става детето, толкова повече са изискванията ни към него – за външния вид, подреждането на стаята и други задължения. Вместо упреци, просто напомнете на детето. То не умее толкова добре да си разпределя времето. Колкото сте по-спокойни и последователни, толкова по-лесно ще научите детето да прибира след себе си.
2. Кошчетата във всяка стая помагат за поддържането на реда: така няма да ви се налага да излизате всеки път от някоя от стаите, за да изхвърлите ненужната хартия или опаковка, примерно. Искате детето ви да изглежда спретнато? Докато не порасне достатъчно, за да определя колко са чисти тениските на око, го научете всяка свалена дреха да я слага в коша с мръсното пране. Много удобно е да се сложи някакъв кош или по-дълбок панер близо до леглото.
3. Не използвайте почистването като наказание: запомнете – по този начин обезценявате важността и необходимостта от това, което прави детето.
4. Не се скъпете на похвали! Дори и да е задължение на хлапето да поддържа реда в стаята си, благодарете му, похвалете го и го насърчавайте.